DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Náboženství a víra

Obecné informace

Víra ve Třech zemích je polyteistická, univerzální a misijní. Už od prastarých dob uctíváme tři bohy, kterými jsou Tystar, Zefir a Amon. Jsou nazýváni také jako Svatá trojice, Mocnosti světla atd. Byť je náš kontinent rozdělen na dvě království a jeden sultanát (nepočítám samostatné území elfů a trpaslíků), je víra ve všech těchto zemích stejná. Liší se jen drobnými zvykovými odchylkami, jako jsou například různé oslavy, svátky aj. (např. v Jižních zemích pochopitelně nemají den sklizně). Co se však v jednotlivých zemích liší, je zejména preference jednotlivých bohů. To je dáno zejména životním stylem obyvatel a přírodními podmínkami.

 

Konkrétní božstva

Tystar

Bůh prosperity, zemědělství a všech řemesel od bižuterie, přes kovářství, až po stavby budov. Je převážně uctíván v Sargothu ale najdou se i řemeslníci a zemědělci z jiných zemí, kteří k tomuto bohu chovají velkou úctu. Říká se o něm, že to on stvořil celý kontinent, na kterém se rozkládají Tři země, a že část jeho ducha v zemi stále přebývá. Proto je Tystar také patronem a ochráncem země, který je často spojován se zemním elementem.

Zefir

Bůh války, krve, lovu a patron všech mořeplavců. Jeho obliba převažuje v Severním království, ale stejně jako u Tystara je naprosto běžné, že i v jiných zemích k němu chovají náležitou úctu. Uctíván bývá nejčastěji lovci, vojáky a námořníky. Říká se o něm, že stvořil nebe, jako protiváhu země, a vodu, aby zaplavila pustinu, která tvořila valnou část světa. Proto je Zefir patron oblohy a všech moří, řek a oceánů. Proto je často spojován s elementem vzduchu a vody.

Amon

Bůh vědění, moudrosti, obchodu a času. Nejčastěji je uctíván v Jižních zemích a to převážně obchodníky a inteligencí. Je patronem všech vědních disciplín, všech kdo milují moudrost a všech kdo milují peníze. Proto je naprosto běžné, že je uctívám mágy a obchodníky po celém světě. Říká se o něm, že je tvůrcem všech jižanských pouští, které vznikly z písku jeho rozbitých přesýpacích hodin. A tak také vznikl čas. Je také patronem ohně a světla.

 

Svatá církev a inkvizice

Svatá církev sídlí v Sargothském městě Porto Draco, kde se také nachází Říšský panteon – sídlo Svaté rady, nejvyššího orgánu církve – a Katedrála světla – sídlo Svaté inkvizice, soudního a výkonného orgánu církve. Svatá církev spravuje náboženství ve všech Třech zemích, vykládá Svaté písmo, dbá na dodržování náboženských zákonů, zvyklostí a pomáhá lidem držet se správné cesty. To všechno prostřednictvím svých kněží, kněžek, biskupů a arcibiskupů. Pokud se někdo provinil proti bohům nebo všeobecně dobru, přichází na řadu Svatá inkvizice.

 

Ta soudí hříšníky, kacíře a heretiky a hubí veškeré zlo, které se protiví bohům a jejich ideálům. Tím zlem jsou především myšleny příšery, zplozenci podsvětí a nemrtví. Inkvizice nemá vlastní armádu, je tedy odkázána na pomoc panovníků Tří zemí. Ti mají samozřejmě jak církev, tak inkvizici v náležité úctě a společnými silami se snaží potlačit síly zla.